Uudised

Pane tähele: nende Microsofti toodete tugi lõppeb veel sel aastal

tooted eol 2023

Microsoft on teada andnud, et veel 2023. aastal saab mitme nende toote kasutusiga otsa ehk need tooted liiguvad EOL-i (end of life). Selleks, et see sinu ettevõtte igapäevast tegevust ohtu ei seaks, vaata üle, ega need tooted sinu ettevõtet ei puuduta.

Mis on toote EOL ehk end of life

End of life tähendab, et konkreetse toote eluiga on lõppemas. Microsofti toodete EOL tähendab, et Microsoft ei tee omalt poolt neile enam uuendusi. Samuti lõppeb nende toodete kasutajatugi.

Millistest toodetest käib täpsemalt jutt

Täpsemalt puudutab see kahte toodet – Exchange 2013 ja Windows Server 2012 / Windows Server 2012 R2. Exchange 2013 kasutajatugi lõppeb 11. aprillil 2023. Windows Server 2012 ja R2 tugi lõppeb 10. oktoobril 2023.

Microsoft on ametlikult välja öelnud, et alates nendest kuupäevadest ei paku nad nimetatud toodetele enam tehnilist tuge, vigade parandusi, turvauuendusi ega muid värskendusi.

Mis saab siis, kui tähtajad maha magada

Kui sinu ettevõttes on kasutusel Exchange 2013 või Windows Server 2012, siis kohe ei pruugi midagi juhtuda. Kui sul on kehtiv kasutuslitsents, siis töötavad need tooted jätkuvalt edasi ka pärast lõpukuupäeva, ent kannatada võib nende stabiilsus ja kasutatavus.

Kõige kriitilisem on, et koos kasutajatoega lõppevad ka turvauuendused. See tähendab, et sinu ettevõte võib kergesti saada küberründajate sihtmärgiks.

Eriti oluline on see sellise toote puhul nagu Exchange, kus turvaauke leitakse iganädalaselt. Sama on ka tegelikult Windows Server 2012-ga.

Küberründed on järjest suurenev probleem ja turvanõrkuseid osatakse väga hästi ära kasutada. Kuna EOL-i täpne kuupäev ehk uuenduste lõppemine on teada ka küberkurjategijatele, siis on nad kindla peale seda valmis ära kasutama.

See tähendab, et küsimus ei ole „kas“, vaid pigem „millal“ sinu ettevõte satub rünnaku ohvriks.

Millised on võimalikud lahendused, kui ettevõttes on kasutusel Exchange 2013 või Windows Server 2012

Kasutusea lõppu jõudnud toodete asendamisega tuleks oma äri huvides kiirelt tegeleda. Selleks on mitu võimalust.

Üks lahendus on toote upgrade ehk olemasoleva toote väljavahetamine värskema versiooni vastu.

Samal ajal on see ka hea hetk, et analüüsida, kas aastaid tagasi soetatud tooted on ettevõtte tänastele vajadustele ikka vastavad. Tehnoloogia areneb suure kiirusega ja see, mis kunagi tundus mõistlik, ei pruugi täna enam olla sugugi parim.

Näiteks serverite puhul on kasutajatele lisandunud oluliselt rohkem valikuid. Paljud ettevõtted liiguvad oma andmetega pilve. Enam ei nähta vajadust eraldi serveri soetamise järele, vaid järjest rohkem ostetakse serveriteenust sisse igakuise teenusena.

Serveriteenusele ülemineku suurim eelis on käideldavus ehk kättesaadavus, seda ka näiteks elektrikatkestuste ajal. Lisaks puudub vajadus eraldi serveri või serveriruumi üleval pidamiseks, mis kokkuvõttes aitab kokku hoida kulusid.

Kust alustada

Kui oled jäänud Microsoft Exchange 2013 ja Windows Server 2012 asendamisega viimasele minutile, siis tasub kohe tegevusplaan paika panna.

Greip IT tehnoloogiapartner Taavi Sergo toob välja, et ümberkolimine ei käi nädalatega ja suuremas ettevõttes võib selleks minna kuid. Lõpuks sõltub kõik sellest, kui keerukad on ettevõtte protsessid ning millised muud lahendused on ettevõttes kasutuses.

Exchange 2013 vahetamisega on täna juba väga kiire. Windows Server 2012 ja Windows Server 2012  R2-le alternatiivide leidmisega on veidi veel aega, kuid mitte enam kaua.

Kui tunned, et sinu ettevõttel on õige lahenduse leidmisel abi vaja, siis võid julgelt meie poole pöörduda. Saame olla abiks nii konsultandina kui ka projektijuhtimise rollis.

Võta meiega ühendust juba täna.

Taavi Sergo
tehnoloogiapartner | Greip IT OÜ
+372 5770 3778
taavi.sergo@greip.ee