Põhjalik eeltöö muutis serveriplatvormi vahetuse kliendile murevabaks

Uudised

Põhjalik eeltöö muutis serveriplatvormi vahetuse kliendile murevabaks

Krimelte on Greip IT klient olnud aastaid. Teame nende soove ja vajadusi väga hästi. 2018. aastal nende IT eelarvet planeerides, panime kirja ka Windows 2008 serverite väljavahetamise, kolimise kaasaegsesse servertesse või pilveteenustele.

Miks me seda tegime? Oli teada, et ligi kahe aasta pärast ei paku Microsoft enam Windows 2008 serveritele uuendusi ja kasutajatuge. Selline teadmine peaks ükskõik millise lahenduse või suurema süsteemi puhul ettevõtte otsustajad panema edasist planeerima. Ilma uuendustoeta serverit puhul on suurimaks probleemiks see, et ilma pidevate uuendusteta on muutuvad serverid ebaturvaliseks ning nende kaudu võib olla võimalik ettevõttele olulist kahju põhjustada. Iga päev leiutatakse uusi viiruseid ja lunavaraskeeme, mis oskavad uuendamata serverite turvaauke aina paremini ära kasutada. Meedia vahendusel teame juhtumitest, kuidas ettevõtete olulised andmed on ära krüpteeritud, et sel moel raha välja pressida. See ongi tihti vanadele ilma uuendustoeta platvormidele jäämise tagajärg.

Milline oli suurim väljakutse? Greip IT kogenud meeskond on teinud suuremaid serverikolimisi kümneid ja kümneid kordi. Seega ülesanne ise suurt väljakutset ei esitanud. Küll aga tuleb sellisel puhul ikka hoida kätt ettevõttega seotud inimeste õlal ja kinnitada neile, et protsess ei ole „võimatu missioon”. Lisaks on vajalik selgitada, et protsess ei halva ettevõtte igapäevatööd.

Kuidas me alustasime? Kui eelarve oli paika pandud, asusime kõige olulisema etapi juurde kogu protsessis – planeerimine ja hetkeolukorra kaardistamine. Kui üks ettevõte on pikalt kasutanud teatud servereid, siis koguneb sinna ajajooksul nii väga vajalikku kui ka sageli veidi tarbetut infot. Mõned teenused on võtmetähtsusega, teised tähtsad, aga on ka neid, mis on juba kasutuks muutunud ja mis on olnud plaanis sulgeda. Neid teenuseid ei ole loomulikult mõtet uutesse serveritesse ümber tõsta. See on nagu kolimine uude koju – kolimise käigus vaatad ju ikka üle, kas kõiki neid asju, mis aastate jooksul on kogunenud, on ikka uues kodus vaja. Serverite uuendamise projekt ongi sageli see hetk, kus üle vaadata, kes milliseid serverites asuvaid rakendusi üldse ettevõttes kasutab või vajab.

Milline oli protsess? Oli 2019. aasta algus. Esmalt otsustasime, et Sharepointi serverit me ei värskenda, vaid kolime Sharepointi teenuse üldse Office 365 pilvekeskkonda . Selleks viidi läbi eraldiSsharepointi kolimise projekt, mille tellisime ühelt oma healt partnerilt Uptimelt.

2019. aasta suvel alustasime järjest 14 serveri ülevaatamist ja viimist uuele Windows Server 2019 platvormile.

Krimelte on tootmisettevõte ning tootmine pidi kogu protsessi käigus toimima. Näiteks oli hädavajalik digitaalse laosüsteemi ja käsiskännerite pidev toimine. Kõik tootmisega seotud olulised tarkvara- ja riistvaralahendused pidid uuele platvormile kolimise ajal samaaegselt laitmatult funktsioneerima. Just seetõttu on oluline nii kliendi äri kui ka erinevaid infosüsteeme läbi ja lõhki tunda.

Peamine müüt – kolimine on tülikas. Ettevõttesisesed asjatundjad võivad öelda, et serveriplatvormi vahetus on väga töömahukas ja võtab aastaid aega. Tegelikult asjale professionaalselt ja läbimõeldult lähenedes see nii ei ole. Kui protsessi oskuslikult planeerida ja analüüsida, saab selle kontrollitud moel, mõistliku hinna ja ettevõtte jaoks vähese vaevaga ära teha. Greip IT inimesed on viimastel aastatel kokku puutunud ettevõtetega, kus on aktiivses kasutuses isegi veel Windows Server 2003 platvormil serverid ning ettevõtte IT personali jaoks on nende sulgemine „suur peavalu“. Niisugune „digiprügi“ võib osutuda ettevõttele väga ohtlikuks.

Lõpptulemus: klient tegutseb nüüd palju turvalisemas keskkonnas.

Uuri lähemalt Greip IT serveriteenuste kohta:

Tarmo Saar
Telefon: +372 50 33 610
E-mail: tarmo.saar@greip.ee